Városlista
2025. október 22, szerda - Előd

Hírek

2011. Július 01. 07:41, péntek | Belföld
Forrás: HírTV

Titokzatos jelenség tűnt fel az égen

Titokzatos jelenség tűnt fel az égen

Újabb felvételeket közölt a Spaceweather.com az úgynevezett éjszakai világító felhőkről. A titokzatos jelenség csak a nyári hónapokban figyelhető meg.

 

A rejtélyesen világító felhők kialakulására egyelőre tökéletes magyarázat nem született, a tudósok úgy tartják, a vízjég 40-100 nanométer átmérőjű kristályai okozzák, amelyek porszemcsékre telepednek és visszaverik a már horizont alatt lévő Nap fényét. Angol neve (noctilucent cloud) a latin „noctilucens” kifejezésből ered, jelentése: „éjszaka fénylő”.

A különleges jelenség kutatására egyébként a NASA már 2007-ben programot indított. Az AIM (Aeronomy of Ice in the Mesosphere) nevű műhold több ezer kilométeres magasságból figyeli a világító felhők kialakulását.

A Spaceweather.com – más időjárási és csillagászati jelenségek mellett – a világító felhőkről is rendszeresen közzéteszi a hozzájuk beérkezett felvételeket, ezekből láthatnak kettőt. (da)

 

Spaceweather.com, MNO

Címkék: jelenség

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 22. 07:04, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország továbbra is készen áll az amerikai-orosz békecsúcs megrendezésére

Magyarország továbbra is készen áll az amerikai-orosz békecsúcs megrendezésére, ugyanis egyedül ez adna reményt az ukrajnai háború rendezésére, harctéri megoldás ugyanis nem lehetséges

2025. Október 22. 07:03, szerda | Belföld

4,1-es magnitúdójú földrengés volt Csongrád térségében

2025. Október 21. 07:24, kedd | Belföld

Mávinform: ismét korlátozás nélkül közlekedhetnek a vonatok a Keleti pályaudvaron

Elhárították a hibát, ismét korlátozás nélkül közlekedhetnek a Keleti pályaudvarra érkező és az onnan induló vonatok - közölte a Mávinform a honlapján hétfőn kora este.

2025. Október 21. 07:23, kedd | Belföld

Orbán Viktor Szerbia elnökével tárgyalt

Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn hivatalában fogadta Aleksandar Vučićot, a Szerb Köztársaság elnökét - tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.