Hírek
2019. December 18. 07:33, szerda |
Külföld
Forrás: mti
Mihamarabbi politikai rendezést sürgetett Líbiában az olasz külügyminiszter
Minél gyorsabb politikai megoldást sürgetett kedden a Líbiában kiújult fegyveres konfliktusra Luigi Di Maio olasz külügyminiszter,
aki Tripoliban tárgyalt az ENSZ támogatását élvező, Fájez esz-Szarrádzs vezette nemzeti egységkormány kormány tagjaival, valamint Halífa Haftar tábornokkal, aki a Tobrukban székelő ellenkormányt támogatja haderejével.
Luigi Di Maio az őt kísérő olasz újságíróknak azt mondta, hogy a líbiai helyzet megoldása nem a fegyverekben rejlik.
Az olasz kormánypárt, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetője a főváros Tripoliban, a Haftár tábornok ellenőrizte Bengáziban, valamint az ellenkormány székhelyén, Tobrukban is tárgyalt.
Luigi Di Maio elismerte, hogy az olasz diplomácia az utóbbi időben teret veszített, de vissza akarja szerezni korábbi főszerepét a líbiai felek közötti közvetítésben. Hangsúlyozta, hogy Líbia stabilitása érdekében a római kormány szorosan együttműködik a legközelebb januárban, Berlinben esedékes Líbia-konferencia szervezőivel, Németországgal és Franciaországgal. Ezzel egy időben azonban Róma önállóan is megoldásokat keres a líbiai konfliktus békés rendezésére - mondta az olasz diplomácia irányítója.
Luigi Di Maio bejelentette, hogy a római kormány líbiai megbízottat nevez ki, akinek személye egyelőre nem ismert. Hozzátette, hogy Halífa Haftar a következő hetekben Rómába látogat. Olasz sajtókommentárok szerint az olasz kormány attól tart, végleg elveszíti a Líbiában eddig betöltött előnyös pozícióit.
A genfi nemzetközi menekültügyi konferencia keddi ülésén az olasz külügyminisztérium képviselője a Líbiában rekedt afrikai migránsok kimenekítését szorgalmazta humanitárius folyosókon keresztül Európába. Kiemelte, hogy idén 800-an érkeztek már ilyen módon Olaszországba.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Március 06. 14:00, péntek | Külföld
Izrael ismét iráni és libanoni célpontokat támadott, valamint támadásokat szenvedett el mindkét országból
Az izraeli hadsereg az Irán elleni háború hatodik napján, csütörtökre virradóan újabb iráni és libanoni célpontokat támadott, valamint támadásokat szenvedett el mindkét országból, ami miatt három légiriadó is volt az éjjel
2026. Március 06. 10:00, péntek | Külföld
Iráni konfliktus - Donald Trump részt akar venni Irán következő vezetőjének kiválasztásában
Donald Trump szerint neki is szerepet kell kapnia Irán következő vezetőjének kiválasztásában - az amerikai elnök erről csütörtökön beszélt egy interjúban.
2026. Március 04. 11:00, szerda | Külföld
Donald Trump: az Egyesült Államok biztosítja majd a Perzsa-öblön keresztül áthaladó tengeri kereskedelmet
Az Egyesült Államok fog biztosítást nyújtani a Perzsa-öbölön keresztül áthaladó tengeri kereskedelemnek - közölte kedden Donald Trump amerikai elnök a Truth Social közösségi oldalán.
2026. Március 04. 07:19, szerda | Külföld
Az EU arra kéri Ukrajnát, hadd ellenőrizzék, mi van a Barátság vezetékkel
Ukrajna egyre nagyobb nyomás alá kerül annak érdekében, hogy engedélyezze az Európai Uniónak a Magyarországra és Szlovákiába irányuló, megrongálódott Barátság kőolajvezeték helyszíni ellenőrzését – írja a Financial Times.

