Hírek
2012. Február 03. 14:23, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Miért olyan erős a pók hálója?
A pók hálójának stabilitása annak a képességének köszönhető, amely segítségével különböző erősségű megterhelést is elbír - mondják tudósok.
A kutatók számítógépes szimulációt használtak arra, hogy rájöjjenek, miként viselkednek a hálóban a selyem szálak.
A hálók a legkülönbözőbb megterheléseket is kibírják, így például a hurrikán erejű szelet is. A kutatók arra jöttek rá: a pók, hálóját úgy tervezi meg, hogy egyetlen szál elszakításával a háló többi része még egyben maradjon - írja a BBC.
Ez lenyűgöző, hiszen a mérnökök által előállított szerkezetek nem így viselkednek - mondta Dr. Markus Buehler, a tanulmány vezetője.
A selyem bármely 'feláldozható', mert attól még az egész szerkezetet egyben marad. Ennek a képességnek a kulcsa az, hogy a selyem megváltozik, amikor azt meghúzzák - magyarázta Buehler.
'Amikor egy szálat meghúzunk, a selyem egyedi molekuláris szerkezete szétnyílik, ahogy a nyomás nő, ez pedig nyúlékonnyá teszi a fonalat. A háló tartósságát nem csupán az erős selyem befolyásolja, hanem az is, ahogy a mechanikája változik, ahogy megnyújtják azt' - mondta Dr. Buehler.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 25. 08:39, vasárnap | Belföld
Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei
A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 4. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. Január 25. 08:38, vasárnap | Belföld
Szijjártó Péter szerint az ukrán kormány Tisza néven indul a magyar parlamenti választáson
Az ukrán kormány is elindul a magyar parlamenti választáson a Tisza Párt nevében, így az április 12-i szavazás tétje, hogy Ukrajna vagy Magyarország
2026. Január 25. 08:36, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor: a nemzeti petícióban három dologra lehet nemet mondani
A 2026-os választásnak az egyik tétje, hogy Magyarországot ebbe a pénzügyi adósrabszolgaságba engedjük-e, vagy pedig nemet mondunk és ellenállunk.
2026. Január 25. 08:30, vasárnap | Belföld
A Tisza új külügyi vezetője: Magyarország a Nyugathoz tartozik, és vége lesz a kompország státuszunknak
Magyar Péter YouTube-csatornáján beszélt minderről Orbán Anita, akit nemrég jelentettek be a Tisza Párt új külügyi vezetőjeként.
