Városlista
2025. július 23, szerda - Lenke

Hírek

2024. December 30. 09:44, hétfő | Külföld
Forrás: MTI

Horvátország legnagyobb naperőművét tette tönkre a vihar

Horvátország legnagyobb naperőművét tette tönkre a vihar

Horvátország legnagyobb naperőművét tette tönkre a vihar az elmúlt napokban a közép-dalmáciai Zára (Zadar) közelében, az obrovaci volt timföldgyár területén - számolt be róla a horvát közszolgálati televízió (HRT) vasárnap.

A 14 és fél hektáron elterülő 5 megawattos erőműnek, amelyet egy éve adtak át rendeltetésének, 3500 háztartást kellene volna elektromos árammal ellátnia. Példátlan esetről van szó, és felvetődik a kérdés, hogy Velebit környéke alkalmas-e ilyen jellegű beruházásokra - közölte a HRT.

Ivan Matic környezetvédelmi aktivista elmondta: a kegyetlen bóra erősebbnek bizonyult, mint a modern technológia.

"Nincs nagyobb fa az egész környéken, ha van, akkor az elhajlott. Itt évszázadok óta tombol a bóra, és mindent elpusztít, ami az útjába kerül" - fogalmazott Matic. A bóra az isztriai és dalmát tengerparton legtöbbször a téli évszakban fújó száraz, hideg szél, időnként rendkívül erős rohamokkal.

Az osztrák-szlovén beruházás 5 millió euróba került. A vihar most több száz napelemet szakított le, elhajlította a tartószerkezetet, lebontotta a kerítést és leállította a termelést. A 30 kilogrammos paneleket könnyedén szétszórta a környező utakra, amelyek szerencsére le voltak zárva a forgalom előtt az erős széllökések miatt.

Hozzávetőleges becslések szerint az erőmű csaknem fele megsemmisült - adta hírül a HRT.

Címkék: naperőmű, vihar

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 23. 07:32, szerda | Külföld

Donald Trump szerint a nem túl távoli jövőben létrejöhet látogatása Pekingbe

Donald Trump szerint a \"nem túl távoli jövőben\" létrejöhet látogatása Pekingbe, eleget téve Hszi Csin-ping kínai elnök meghívásának

2025. Július 19. 07:50, szombat | Külföld

Jelentősen csökkennek a külföldi segélyprogramokra és médiatámogatásokra szánt amerikai pénzek

Az amerikai képviselőház éles politikai viták után péntek hajnalban elfogadta a külföldi segélyprogramok és médiatámogatások összesen 9 milliárd dolláros csökkentéséről szóló törvényt.

2025. Július 17. 07:46, csütörtök | Külföld

Parajd - Iskolakezdésre üzemelik csak be a sótalanító berendezést

2025. Július 17. 07:43, csütörtök | Külföld

Közzétették a 2028 utáni uniós költségvetést