Városlista
2025. március 13, csütörtök - Krisztián, Ajtony

Hírek

2025. Március 04. 06:38, kedd | Helyi
Forrás: mti foto-pixabay

Határmenti bioszféra rezervátumokat fejlesztenek magyar-szlovák együttműködéssel

Határmenti bioszféra rezervátumokat fejlesztenek magyar-szlovák együttműködéssel

Természetes élőhelyeket állítanak helyre, veszélyeztetett hüllők és kétéltűek élőhelyeit fejlesztik, vadmacska fajvédelmi programot valósítanak meg és inváziós fafajokat szorítanak vissza ..

...a magyar-szlovák határmenti bioszféra rezervátumok együttműködésével - közölte a Pilisi Parkerdő Zrt. szóvivője hétfőn az MTI-vel.

Mészáros Péter tájékoztatása szerint a napokban induló, 400 millió forintos uniós támogatással megvalósuló programban a Pilisi, a Fertő-tavi, és a Poľana Bioszféra Rezervátum vesz részt közvetlenül, szakmai együttműködő partnerek az Aggteleki és a Szlovák-karszt bioszféra rezervátum.

A projekt egyik Magyarországon egyedülálló eleme, hogy Pilisborosjenőn a község önkormányzatával egy erdőterületet jelölnek ki, melyen a helyi közösség a örökerdő-gazdálkodási gyakorlatot valósít meg, azaz aktív faanyagtermelés helyett természetvédelmi célú erdőkezelést folytat
- ismertette a szóvivő.

A projekt két és fél éve alatt természetes élőhelyeket állítanak helyre a Fertő-tavi Bioszféra Rezervátum területén található Kistómalmi-lápréten, valamint elvégzik a Polana Bioszféra Rezervátum Hrončiačka és Pstruša vizes élőhelyeinek rekonstrukcióját.

A Pilisi Bioszféra Rezervátumban veszélyeztetett hüllő és kétéltű fajok élőhelyeit fejlesztik, vadmacska fajvédelmi programot valósítanak meg és inváziós fafajok visszaszorításával is foglalkoznak.

Ezeken kívül környezeti edukációs mintaprojekteket indítanak, tanösvényeket és fogadóközpontokat létesítenek a Poľana és a Pilisi Bioszféra Rezervátumokban.
A Pilisi Parkerdő az ország egyetlen parkerdőgazdasága, 65 ezer hektárt kezel Pest és Komárom-Esztergom vármegyében a Gerecse, a Pilis, a Visegrádi- és a Budai-hegység, a Gödöllői-dombság, valamint a Csepeli-síkság területén. Évente 32 millió látogató keresi fel a területet, melynek közel húsz százalékán nem folytatnak faanyagtermelést.

A társaság 250 főt foglalkoztat, 2022-ben 5,4 milliárd forint árbevételt ért el 150 millió forint adózott eredménnyel, 2023-ban a bevételek megközelítették a 9 milliárd forintot, 200 millió forint adózott eredménnyel.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Március 07. 19:52, péntek | Helyi

„NEM TUDTAM, HOGY BŰNT KÖVETEK EL”

Egy 79 éves gyanúsított vallotta ezt, aki egy tárcát és egy táskát vitt el egy élelmiszerbolt pultjáról.

2025. Február 04. 10:30, kedd | Helyi

KÉT ÉV, ÖT GYANÚSÍTOTT, HÉT SÉRTETT

A kisbéri rendőrök öt férfit gyanúsítottak meg vagyon elleni bűncselekményekkel.

2025. Január 24. 09:08, péntek | Helyi

KERESSÜK KOLOMPÁR JÁZMINT

Gyermekotthonból tűnt el a 15 éves lány.

2025. Január 13. 14:22, hétfő | Helyi

PÁR MÉTERRE A BETÖRÉS HELYSZÍNÉTŐL FOGTÁK EL A TETTEST

Előszőr egy babakocsit lopott a férfi, majd egy hétvégi házat pakolt ki. Éppen hazafelé tartott, amikor a rendőrök útközben elfogták. A nyomozók őrizetbe vették.