Hírek
2011. November 02. 14:45, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress
Génmanipulált szúnyogok segíthetnek a járványok elkerülésében

A tudósok régóta kísérleteznek génmanipulált szúnyogokkal annak érdekében, hogy visszaszorítsák azokat a járványokat, amelyeket a rovarok terjesztenek.
A legutóbbi kísérletek ígéretesnek tűnnek - a szakértők szerint az újonnan kitenyésztett hím szúnyogoknak köszönhetően csökkenhet a dengue-lázzal és egyéb súlyos betegséggel fertőzöttek száma.
A tudósok bejelentették: olyan génmanipulált hím szúnyogokat tenyésztettek ki, amelyeknek utódai életképtelenek, így elpusztulnak, mielőtt tovább szaporodhatnának. Ami pedig még nagyobb eredmény, hogy ezeket a hím egyedeket sikerült vadon élő női egyedekkel pároztatni a Kajmán-szigeteken - írja a Nature Biotechnology.
Ez az első alkalom, amikor génmanipulált szúnyogokat vadon élőkkel sikerült - bizonyítottan is - pároztatni. Márpedig ezek az eredmények reményt adnak arra, hogy egy napon a génmanipulált hímek szabadon bocsátásával valóban sikerülhet jelentősen csökkenteni a fertőzött rovarok számát - mondták a tudósok.
A szúnyogok által terjesztett betegségek közül jelen pillanatban a dengue-láz váltja ki a legnagyobb sajtóvisszhangot - a betegség ugyanis az elmúlt időszakban Pakisztánban terjedt el hihetetlen gyorsasággal. A kór ellen ráadásul nincsen védőoltás, így a szúnyogok egyedszámának csökkentése jelenthetné a legjobb megoldást a járványok megfékezésére.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 07. 09:41, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: továbbra is biztosított az energiaszállítás Oroszország felől
Európa folyamatos energiaválságokkal néz szembe, Magyarországon azonban továbbra is biztosított az ellátás, hiszen akadálytalan a tranzit Oroszország felől - közölte pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
2025. Június 07. 09:40, szombat | Belföld
Hőség - Magas középhőmérsékletre figyelmeztet a meteorológiai szolgálat szombaton és vasárnap
Szombaton és vasárnap is 27 Celsius-fok fölé emelkedhet a napi középhőmérséklet az ország egy részén - derül ki a HungaroMet Zrt. az pénteki veszélyjelzéseiből.
2025. Június 06. 07:27, péntek | Belföld
NGM: a hőségben figyelni kell a dolgozók megfelelő folyadékpótlására és a pihenőidők beiktatására
2025. Június 05. 07:56, csütörtök | Belföld
Kocsis Máté: nem szavaz nyár előtt az Országgyűlés az átláthatósági törvényről
Leveszik az átláthatósági törvényt a törvényalkotási bizottság csütörtöki napirendjéről, és nem szavaz róla az Országgyűlés nyár előtt - mondta Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője az Indexnek.