Városlista
2026. március 6, péntek - Leonóra

Hírek

2015. Augusztus 06. 07:15, csütörtök | Külföld
Forrás: MTI

Egy óra alatt repülne Londonból New Yorkba a luxus Concorde 2.0

Egy óra alatt repülne Londonból New Yorkba a luxus Concorde 2.0

A hangsebesség több mint négyszeresét is elérné, és alig 1 óra alatt repülne Londonból New Yorkba a Concorde 2.0. Az Airbus szabadalmát most fogadta el az illetékes amerikai hivatal.

A beadvány szerint a gép elérné a Mach 4,5-et, azaz a hangsebesség négy és félszeresét. Összehasonlításképpen: a Concorde végsebessége Mach 2 volt.

A Concorde 2.0 függőlegesen emelkedne a magasba, ahol a többnyire rakétákon használt speciális hajtóművek bekapcsolnának, és a gép felgyorsulna az utazási sebességre - olvasható a BBC hírportálján.

Igazi elitjáratról lenne szó: a szabadalmi pályázat szerint a mindössze 20 utas függőágyakban helyezné kényelembe magát. Az Airbus azonban nemcsak kereskedelmi használatban gondolkodik, a tervek szerint hadászati alkalmazása is lehetne a szupergépnek.

A megvalósítás mindenesetre nem várható túl korán. Maga a repülőgépgyártó is hangsúlyozta, hogy a szabadalomban szereplő technológiai megoldások olyan koncepciókon alapulnak, amelyek még a kidolgozás nagyon korai fázisában vannak.

A terveket valójában már 2011-ben publikálták, de csak most kaptak nagyobb nyilvánosságot, miután az amerikai szabadalmi hivatal elfogadta azokat. Akkor az Airbus azt mondta, hogy 30-40 évbe is beletelhet, amíg üzembe állítják a járatot, ha egyáltalán eljut eddig a fejlesztés.

A társaság közlése szerint két hiperszonikus projekten is dolgoznak - az egyiken japán partnerekkel, a másikon orosz és ausztrál részvétellel -, amelyek a Mach 6-ig terjedő sebességspektrum meghódítását célozzák.

Címkék: concord, repülő

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 06. 14:00, péntek | Külföld

Izrael ismét iráni és libanoni célpontokat támadott, valamint támadásokat szenvedett el mindkét országból

Az izraeli hadsereg az Irán elleni háború hatodik napján, csütörtökre virradóan újabb iráni és libanoni célpontokat támadott, valamint támadásokat szenvedett el mindkét országból, ami miatt három légiriadó is volt az éjjel

2026. Március 06. 10:00, péntek | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump részt akar venni Irán következő vezetőjének kiválasztásában

Donald Trump szerint neki is szerepet kell kapnia Irán következő vezetőjének kiválasztásában - az amerikai elnök erről csütörtökön beszélt egy interjúban.

2026. Március 04. 11:00, szerda | Külföld

Donald Trump: az Egyesült Államok biztosítja majd a Perzsa-öblön keresztül áthaladó tengeri kereskedelmet

Az Egyesült Államok fog biztosítást nyújtani a Perzsa-öbölön keresztül áthaladó tengeri kereskedelemnek - közölte kedden Donald Trump amerikai elnök a Truth Social közösségi oldalán.

2026. Március 04. 07:19, szerda | Külföld

Az EU arra kéri Ukrajnát, hadd ellenőrizzék, mi van a Barátság vezetékkel

Ukrajna egyre nagyobb nyomás alá kerül annak érdekében, hogy engedélyezze az Európai Uniónak a Magyarországra és Szlovákiába irányuló, megrongálódott Barátság kőolajvezeték helyszíni ellenőrzését – írja a Financial Times.