Városlista
2026. július 28, kedd - Szabolcs

Hírek

2019. Június 29. 05:00, szombat | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: MTI

Állandó kiállítás nyílt a Seuso-kincsekből a Nemzeti Múzeumban

Állandó kiállítás nyílt a Seuso-kincsekből a Nemzeti Múzeumban

A 4. századi Pannonia kultúráját bemutató, új kiállítás részeként tekinthető meg péntektől a Magyar Nemzeti Múzeumban (MNM) a Seuso-kincs néven ismert késő-római ezüst leletegyüttes.

Az európai kultúra alapjai az ókori Hellászba vezethetők vissza, majd a görög kultúra vívmányait a rómaiak összegezték, őrizték meg és adták tovább - emlékeztetett a Seuso-kincs - Pannonia fénye című tárlat megnyitóján az emberi erőforrások minisztere.

Kásler Miklós felidézte, hogy Pannonia provinciát Claudius császár szervezte meg elődei hódításai után, elhozva a görög-római kultúrát, életszemléletet is, majd itt vezette hadjáratait és írta elmélkedéseit Marcus Aurelius, a filozófus császár. Ez a terület korábban került és tovább maradt római befolyás alatt, mint Dacia - jegyezte meg.

A miniszter hangsúlyozta: a Seuso-kincslelet eszmetörténeti jelentősége az, hogy rajta ezüstbe vésték a görög-latin kultúrát, de megjelent egy újfajta spiritualitás, a kereszténység is. Ez mutatja, hogy a Balaton közelében élő, feltehetően kelta eredetű Seuso keresztény földesúr lehetett.

Érdemes lenne archeogenetikailag nyomon követni, hogy Pannoniában is ugyanúgy megszűnt-e a római kultúra, mint Daciában, és azt is érdekes lenne megvizsgálni, hogy ez az ősi kultúra miként lépett kapcsolatba azzal a másik ősi kultúrával, amelyet a magyarok hoztak magukkal - vetette fel Kásler Miklós.

A tárlathoz fotókkal gazdagon díszített album is megjelent, amely részletesen megismerteti az olvasót a Seuso-kincs mindegyik darabjával, a leletegyüttes párhuzamaival, valamint a kutatás részleteivel is.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Július 28. 14:00, kedd | Belföld

OGY - Megválasztották Sonnevend Pált alkotmánybírónak

A képviselők megválasztották Sonnevend Pált alkotmánybírónak az Országgyűlés hétfői ülésén.

2026. Július 28. 07:33, kedd | Belföld

Nagy Ervin: Hankó Balázs olyan szervezeteknek, rendezvényekre adott támogatást, amelyek a Fidesz kampányát segítették

Hankó Balázs sok-sok milliárd forintot osztott szét, több esetben olyan szervezeteknek vagy rendezvényekre, amelyek egyértelműen a Fidesz kampányát segítették -

2026. Július 28. 07:00, kedd | Belföld

Vitézy Dávid: tizenegy éve tart az ígérgetés a Szombathely-Körmend gyorsforgalmi út megépítéséről

Tizenegy éve tart az ígérgetés Vas megyében az M86-M87 Kőszeg-Szombathely-Körmend gyorsforgalmi út megépítéséről - közölte a közlekedési és beruházási miniszter hétfőn Facebook-oldalán.