Hírek
2011. Augusztus 12. 07:41, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress
A nők szívét jobban károsítja a dohányzás
30 évig tartó vizsgálat során tudósok megállapították, hogy azoknál a nőknél, akik rászoknak a dohányzásra, sokkal nagyobb a szívbetegségek kialakulásának esélye, mint a hasonló káros szenvedéllyel bíró férfiaknál.
A kockázat a tanulmányok szerint akár 25 százalékkal is nagyobb lehet a nők körében.
A vizsgálatban - amelynek eredményei a The Lancet című folyóiratban jelentek meg - összesen 2,4 millió ember vett részt a 30 év alatt. Az összegyűjtött adatok kielemzése után a tudósok egyértelműen megállapították, hogy a dohányos nőknek 25 százalékkal nagyobb az esélyük a szívbetegségekre, mint a férfiaknak.
Az okok egyelőre tisztázatlanok, a British Heart Association szerint minden esetre az eredmények ijesztőek, mivel a felmérések szerint a nők sokkal kevesebb cigarettát szívnak el átlagosan, mint a férfiak. Elméletek ugyanakkor már születtek a jelenség megmagyarázására.
Az egyik szerint a nemek közötti biológiai különbségekben keresendő az ok, ami miatt a nők hajalmosabbak a szívkoszorúér-betegségre. A másik szerint ugyanakkor lehetséges, hogy a nők szervezete több káros és rákkeltő anyagot választ ki a dohányfüstből, ami miatt a szívük is jobban károsodik. A tudósok a jövőben ezt a két elméletet próbálják majd igazolni, illetve cáfolni.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Július 21. 14:00, kedd | Belföld
OGY - Kedden elfogadhatja a parlament a Független Közmédia Testület alapító okiratát
Kedden már el is fogadhatja az Országgyűlés a Független Közmédia Testület alapító okiratát.
2026. Július 21. 07:26, kedd | Belföld
OGY - Magyar Péter: az új köztársasági elnök feltétel nélkül szeresse a hazát
A feltétel nélküli hazaszeretet jelölte meg a következő köztársaságielnök-jelölt előtt lényeges követelményként a miniszterelnök hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben.
2026. Július 21. 07:22, kedd | Belföld
Polgár Judit nem vállalja a felkérését a köztársasági elnöki pozícióra
Polgár Judit nem vállalja a felkérését a köztársasági elnöki pozícióra.
