Hírek
2024. Április 18. 14:30, csütörtök |
Belföld
Forrás: MTI
A kormány szerint a vendégmunkások nem fogják kiszorítani a magyarokat a magyar munkahelyekről
A vendégmunkások nem fogják kiszorítani a magyarokat a magyar munkahelyekről - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön a Kossuth rádió műsorában.
Czomba Sándor határozottan állította, hogy a vendégmunkások és a nem vendégmunkások között a fizetésekben, bérekben nincs különbség.
Az államtitkár hangsúlyozta, "azok a jogszabályok, amelyek most hatályba léptek, minden eszközt és módszert biztosítani fognak, hogy amíg van magyar, magyar állampolgárral próbáljuk a munkahelyeket betölteni". Ehhez mindenféle támogatás meglesz, példaként az Ifjúsági garancia programot említette és jelezte, hogy hamarosan újabb programokat jelentenek be. Minden eszközzel segítenek azoknak, akik dolgozni szeretnének - hangoztatta.
A műsorvezető közlésére, hogy jelenleg 120 ezer vendégmunkás dolgozik az országban Czomba Sándor kitért a 65 ezres, harmadik országból érkező munkavállalókra vonatkozó kvótára és a szomszédos országokból érkező dolgozókra.
A kvótával védik a magyar munkaerőpiacot, ugyanis egy adott évben maximum ennyi - idén 65 ezer - engedélyt lehet harmadik országbelieknek kiadni. "Soha nem értük el egyébként a kvótát" - tette hozzá az államtitkár, aki szerint idén sem fogják elérni a 65 ezres számot, hiszen tavaly például 62 ezer volt a kvóta és 40 ezer engedélyt adtak ki.
Czomba Sándor közölte, hogy dolgozik még az országban 45 ezer ukrán és 5 ezer szerb is, akik nem tartoznak bele a kvótába. Ezt azzal magyarázta, hogy 2021-ben a magyar kormány hozott egy szabályt, amely értelmében a szomszédos országok esetében könnyített eljárással tudnak beérkezni és munkát vállalni az emberek.
Egyúttal az ukránokról jelezte: dobbantó deszkának használják Magyarországot, ugyanis az a nagy létszám, aki korábban ide érkezett, annak egy jelentős része Nyugat-Európába tovább is megy.
Czomba Sándor példának állította Csehországot, ahol szintén 5 milliós a munkaerőpiac, amelyen csaknem 900 ezer harmadik országbeli vendégmunkás dolgozik. Vajon ők mit csinálnak másként, hogy kezelik ezt a helyzetet: mínusz vagy pozitív előjellel - tette fel a kérdést az államtitkár.
Fotó: Pixabay
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 17. 11:00, péntek | Belföld
Magyar Péter: továbbra sem kérek rendőri védelmet
Nem kér rendőri személyi védelmet az országgyűlési választáson győztes Tisza Párt elnöke. Magyar Péter ezt csütörtökön a Facebook-oldalán közölte.
2026. Április 17. 09:00, péntek | Belföld
Agrometeorológia: sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben a fagyok
Az elmúlt héten több napon is kialakult éjszakai fagyok sokfelé okoztak súlyos károkat a gyümölcsösökben - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. Április 17. 09:00, péntek | Belföld
Orbán Viktor: a jobboldali közösség teljes megújítására van szükség
A jobboldai közösség teljes megújításáról beszélt a miniszterelnök, a Fidesz elnöke csütörtökön a Patrióta Youtube csatornáján közvetített interjúban.
2026. Április 17. 07:19, péntek | Belföld
Magyar Péter: marad az üzemanyagoknál a védett ár az új kormány megalakulása után is
A védett árat mind a gázolaj, mind a benzin esetén fenntartjuk az új kormány megalakulása után is, és ez a magyar költségvetésre nem fog plusz terhet róni
