Városlista
2026. március 7, szombat - Tamás

Hírek

2012. Február 10. 13:43, péntek | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

A görög megállapodás még jobban fog fájni a lakosságnak

A görög megállapodás még jobban fog fájni a lakosságnak

Nehezen, de végre sikerült megállapodnia a görög pártoknak, vagyis 300 millió eurós újabb megszorító lépésbe mentek bele.

Így valószínűleg hozzájutnak majd a második hitelcsomaghoz, amire szükségük is van a túléléshez. A megszületett megállapodás rendezi a nyugdíjcsökkentés kapcsán kialakult vitát is.

Az újabb takarékossági csomag idén több mint 3 milliárd eurós megtakarítást irányoz elő. Egyebek között 22 százalékkal fogja vissza a minimálbért a 25 év felettiek, és 30 százalékkal a 25 év alattiak számára, és 2015-ig 150 ezer fővel csökkenti a közalkalmazottak létszámát. Közben az euróövezeti országok pénzügyminiszterei jövő szerdán döntenek az újabb intézkedéscsomagról, ha addig a görög parlament is jóváhagyja megállapodást a megszorító intézkedések kiterjesztéséről, de egy további 325 millió eurós megtakarítást tartanak szükségesnek a jóváhagyáshoz – ezt Jean-Claude Juncker, az Eurogroup elnöke jelentette be késő este ülésük után. Ennyi kell ugyanis még ahhoz, hogy az idei államháztartási hiánycél tartható legyen. Közben a görög szakszervezetek általános sztrájkot hirdettek mára és holnapra, így tiltakozva az újabb megszorítások ellen. A megszorításokkal szembeni politikai ellenállás jeleként tegnap lemondott a munkaügyi tárca helyettes vezetője.

Korábban a nyugdíjcsökkentés kérdése miatt futottak zátonyra a tárgyalások, és Görögország tizenöt nap haladékot kapott arra, hogy megtalálja a szükséges forrásokat a háromszázmillió eurós megtakarításhoz. A hitelezők ugyanis azt követelik a görög kormánytól, hogy háromszázmillió euróval csökkentse a nyugdíjak összértékét.Athén a támogatás fejében azt vállalta, hogy a GDP 1,5 százalékát, mintegy 3,3 milliárd eurót takarít meg az idei költségvetésben. A nyugdíjkifizetéseket érintő megszorításnak éppen háromszázmillió eurót kell kitennie.

A görög gazdasági napilap, az Imerisia szerint a görögök túlnyomó többségének nehéz és elviselhetetlen terhet jelentenek majd a megszorítások, de ez az egyetlen lehetőség arra, hogy az ország kimásszon a mély gödörből, ahová süllyedt – írja a Magyar Hírlap. Görögország statisztikai hivatala tegnap közölte, 1,029 millióra nőtt novemberben a munkanélküliek száma, amely azt jelenti, hogy októberről novemberre 126 ezren kerültek utcára. Novemberben 20,9 százalékra ugrott a görög munkanélküliségi ráta az októberi 18,2 százalékról. Egy évvel korábban, 2010 novemberében még „csak” 13,9 százalék volt a mutató. Az euróövezetben az átlagos munkanélküliség 10,3 százalék volt tavaly novemberben.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 07. 08:48, szombat | Külföld

Izraeli Védelmi Erők: 80-nál is több vadászbombázóval támadta Izrael Iránt

Izrael szombaton hajnalban több katonai célpont ellen hajtott végre légicsapást Iránban. A támadás során kulcsfontosságú létesítményeket vettek célba, köztük egy földalatti ballisztikusrakéta-gyárat és egy katonai akadémiát.

2026. Március 06. 14:00, péntek | Külföld

Izrael ismét iráni és libanoni célpontokat támadott, valamint támadásokat szenvedett el mindkét országból

Az izraeli hadsereg az Irán elleni háború hatodik napján, csütörtökre virradóan újabb iráni és libanoni célpontokat támadott, valamint támadásokat szenvedett el mindkét országból, ami miatt három légiriadó is volt az éjjel

2026. Március 06. 10:00, péntek | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump részt akar venni Irán következő vezetőjének kiválasztásában

Donald Trump szerint neki is szerepet kell kapnia Irán következő vezetőjének kiválasztásában - az amerikai elnök erről csütörtökön beszélt egy interjúban.

2026. Március 04. 11:00, szerda | Külföld

Donald Trump: az Egyesült Államok biztosítja majd a Perzsa-öblön keresztül áthaladó tengeri kereskedelmet

Az Egyesült Államok fog biztosítást nyújtani a Perzsa-öbölön keresztül áthaladó tengeri kereskedelemnek - közölte kedden Donald Trump amerikai elnök a Truth Social közösségi oldalán.