Városlista
2025. szeptember 10, szerda - Nikolett, Hunor

Hírek

2020. Március 28. 16:08, szombat | Belföld
Forrás: Gebauer Szabolcs, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay

A bűnözők gyorsan alkalmazkodnak a válsághoz

A bűnözők gyorsan alkalmazkodnak a válsághoz

A bűnözők gyorsan alkalmazkodnak a koronavírus-járvány okozta válsághoz, módosítják stratégiáikat a kialakult helyzet lehetőségeinek kiaknázására

egyebek mellett internetes csalásokba, hamis termékek gyártásába, vagy illegális kereskedelembe kezdenek - közölte az Európai Unió rendőri együttműködést koordináló szervezete (Europol) pénteken.

A hágai központú uniós szervezet jelentése szerint a bűnelkövetés formáinak változásait ösztönző tényezők között van, hogy bizonyos termékek - főként védőeszközök és gyógyszeripari termékek - iránt megnövekedett a kereslet. Az emberek otthon maradnak, távmunkát végeznek, ezzel gyakoribbá vált az internetes vásárlás. A bűnözők kihasználják, hogy a fokozott szorongás sokakat kiszolgáltatottá tesz, továbbá azt, hogy egyes tiltott termékek kínálata csökkent.

A jelentéstevők kiemelték, az internetes csalások száma emelkedett és várhatóan tovább növekszik. A csalók a távmunka miatt rendszerekbe kapcsolt vállalati számítógépes hálózatok sebezhető pontjait megtalálva információt lopnak, személyes adatokat, levelezéseket mentenek le, vagy bankszámla adatokat, belépési kódokat szereznek meg.

A bűnözők kihasználják a felerősödő aggodalmakat és félelmeket is. Telefonhívás formájában, vagy más módszerekkel hamis információt szolgáltatva, vagy nemlétező terméket kínálva főként pénzt csalnak ki a gyanútlan emberektől. Gyakran kezdenek hiánycikknek számító egészségügyi, vagy védőeszközök, gyógyszeripari termékek hamisításába. Ezek illegális értékesítése a válság kezdete óta jelentősen felerősödött - írták. Március elején, alig egy hét leforgása alatt, az Europol támogatta akció keretében több mint 34 ezer hamis orvosi maszkot foglaltak le a tagállami hatóságok - közölték.

A jelentés szerint szervezett bűnözői csoportok alakultak az üresen maradt lakások feltörésére, az otthon tartózkodókat pedig gyakran keresik fel magukat különböző hatóságok, szolgáltatók, vagy egészségügyi intézmények képviselőinek álcázó közönséges betörők.

Az Europol arra hívja fel a figyelmet, hogy az esetleges hiánycikké váló termékek, vagy akár gyógyszerek megszerzése és illegális árusítása végett üzletek, valamint egészségügyi létesítmények esetében a betörések száma várhatóan növekedni fog.

Megállapították, hogy a tagországok által bevezetett, kijárást korlátozó intézkedések ellenére a bűnözök továbbra is aktívak maradtak egész Európában.

Catherine De Bolle, az Europol ügyvezető igazgatója azt mondta, a bűncselekmény elkövetése mindig elfogadhatatlan, de egy egészségügyi válság idején, az emberek félelmeit kihasználva elkövetett bűncselekmények valódi kockázatot jelentenek az emberéletre.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 10. 07:35, szerda | Belföld

Ennyit nőttek az árak a KSH szerint

2025. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 4,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Júliushoz viszonyítva átlagosan nem változtak az árak - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2025. Szeptember 10. 07:34, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország hosszú távú földgázvásárlási szerződést írt alá a Shell-lel

Magyarország hosszú távú földgázvásárlási szerződést ír alá a Shell energiaipari konszernnel, ami a már meglévő energiaforrások megőrzése mellett lehetővé fogja tenni újak bevonását is hazánk ellátásába

2025. Szeptember 10. 07:31, szerda | Belföld

Böröndi Gábor: Magyarországon zajlik a legösszetettebb katonai művelet, az Adaptive Hussars 2025

A NATO-tagállamok közül jelenleg Magyarországon zajlik a legnagyobb és legösszetettebb katonai művelet, az Adaptive Hussars 2025 (ADHU25) - mondta a Honvéd Vezérkar főnöke a Bács-Kiskun vármegyei Fajszon kedden.

2025. Szeptember 10. 07:00, szerda | Belföld

Rekordszámú e-rollerbaleset a nyári hónapokban – minden ötödik gyermek fejsérüléssel került a Bethesda Gyermekkórházba

A Bethesda Gyermekkórházban idén március és szeptember között 202 gyermeket kellett ellátni elektromos rollerrel összefüggő baleset miatt.