Városlista
2025. szeptember 10, szerda - Nikolett, Hunor

Hírek

2024. Június 22. 09:38, szombat | Belföld
Forrás: MTI

A 17. századból származó női papucsot találtak a veszprémi várnegyed feltárása során

A 17. századból származó női papucsot találtak a veszprémi várnegyed feltárása során

A 17. századból származó női papucsot és csipkedíszes selyemruhát találtak a szakemberek a veszprémi várnegyed feltárása során.

Feltételezhetően Babócsay Ferenc egykori veszprémi várkapitány családtagja viselte a papucsot és a ruhát - közölte pénteken az MTI-vel a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Nemzeti Régészeti Intézetének ásatásvezető régésze.

Hegyi Dóra elmondta, hogy a közel négyszáz éves női papucsot és a selyemruhát a veszprémi Szent Mihály-főszékesegyház altemplomának egyik sírjában találták. A papucs zöldes árnyalatú, bőrből készített, fémfonalas hímzéssel díszített, magas sarkú. A lelet különösen értékes, hiszen kevés emlék maradt fenn a 16-17. század női és férfi viseleteiből - tette hozzá. A restaurált lábbelit először szombaton, a Múzeumok Éjszakáján láthatja a nagyközönség a Biró-Giczey Házban, ahol több olyan régészeti leletet is kiállítanak, amely a várnegyed 18 épületét érintő beruházás során került elő. Egyebek között megcsodálhatják Szent István király első ezüst dénárját, a Lancea Regist is - mondta.

Felidézte: az altemplomban 13 sírhelyet találtak, melyek közül többet már az 1970-es években feltártak a régészek. Mint mondta, két koporsó fedlapja viszonylag épen maradt, amelyeken csillagfejű rézszegecsekből kirakott díszítés és felirat volt. Ezek alapján derült ki még a '70-es években, hogy Babócsay Ferenc egykori veszprémi várkapitány családtagjainak nyughelyére bukkantak. Az csupán feltételezhető, hogy a közelmúltban feltárt, hasonló korszakból származó sírokban is a család tagjai nyugszanak - tette hozzá.

Bár a 17. századi leletekhez képest kevésbé számít kuriózumnak, de a Szent István-templom alatti kriptában feltárt csontkamrában is találtak az elhunytakon lábbeliket, öveket és erszényeket a szakemberek, amelyek a 18. századból valók.

A veszprémi várban mintegy 35 ezer négyzetméter épített és 10 ezer négyzetméternyi zöldterületet újul meg a következő év végére.

Fotó: Hegyi Dóra

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 10. 07:35, szerda | Belföld

Ennyit nőttek az árak a KSH szerint

2025. augusztusban a fogyasztói árak átlagosan 4,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Júliushoz viszonyítva átlagosan nem változtak az árak - jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2025. Szeptember 10. 07:34, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország hosszú távú földgázvásárlási szerződést írt alá a Shell-lel

Magyarország hosszú távú földgázvásárlási szerződést ír alá a Shell energiaipari konszernnel, ami a már meglévő energiaforrások megőrzése mellett lehetővé fogja tenni újak bevonását is hazánk ellátásába

2025. Szeptember 10. 07:31, szerda | Belföld

Böröndi Gábor: Magyarországon zajlik a legösszetettebb katonai művelet, az Adaptive Hussars 2025

A NATO-tagállamok közül jelenleg Magyarországon zajlik a legnagyobb és legösszetettebb katonai művelet, az Adaptive Hussars 2025 (ADHU25) - mondta a Honvéd Vezérkar főnöke a Bács-Kiskun vármegyei Fajszon kedden.

2025. Szeptember 10. 07:00, szerda | Belföld

Rekordszámú e-rollerbaleset a nyári hónapokban – minden ötödik gyermek fejsérüléssel került a Bethesda Gyermekkórházba

A Bethesda Gyermekkórházban idén március és szeptember között 202 gyermeket kellett ellátni elektromos rollerrel összefüggő baleset miatt.