Városlista
2025. szeptember 6, szombat - Zakariás

Hírek

2025. Március 20. 08:00, csütörtök | Belföld
Forrás: MTI

6000 megawatt felett termeltek a hazai naperőművek

6000 megawatt felett termeltek a hazai naperőművek

Kedden újabb csúcsokra ért a magyarországi zöldenergia termelés.

A MAVIR, a villamos energia rendszerirányítója adatai szerint a 11 órakor kezdődő negyedórában minden korábbinál magasabb értéket, 3747 megawattot (MW) hoztak össze az ipari létesítmények. A háztartási és a saját célra termelő erőművekkel együtt az összesített napenergia termelés 6178 megawattot tett ki - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) a Facebook-oldalán szerdán.

Közölték: a teljes naperőművi beépített teljesítmény a március eleji mutató szerint 7831 megawattra rúg. Az óriási kapacitás a rendelkezésre álló adatok szerint a keddi rekorddöntés idején hasznosult először 6000 megawattot meghaladó termelésben. A 4389 MW összkapacitású ipari naperőművek önmagukban az aktuális bruttó rendszerterhelés 84 százalékának megfeleltethető mennyiségű villamos energiát termeltek a legújabb csúcsidőszakban - írták.

Megjegyezték, hogy a korábbi várakozás szerint Magyarország 2030-ra érte volna el a 6000 megawatt beépített teljesítményt, ezt már tavalyra bőven felülmúltuk.

A tájékoztatás szerint Magyarországon a belföldi áramtermelés negyede származott napelemekből tavaly, ez a legkedvezőbb arány Európában. A paksi blokkokkal együtt az ország egyre többször képes kizárólag karbonmentes forrásból fedezni a hazai igényeket, ahogy egyre gyakrabban jut exportra is.

A naperőművek száma az ipariakkal együtt már februárban túlnőtte a 300 ezer darabot. Várhatóan márciusban a zömmel családi házak tetején üzemelő háztartási méretűek önmagukban is elérik ezt a mérföldkövet. A lendületes kapacitásbővülés eredményeként a következő hetekben, hónapokban gyakran futhat fel új történelmi csúcsokra a hazai napelemes termelés - írták.

Címkék: napenergia

Ezek érdekelhetnek még

2025. Szeptember 06. 09:15, szombat | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország azért vásárol orosz kőolajat, mert nincs más lehetősége

Magyarország azért vásárol nyíltan orosz kőolajat, mert nincsen más lehetősége, míg más európai országok azért vásárolnak titokban, kerülőúton orosz kőolajat, mert az olcsóbb

2025. Szeptember 05. 07:59, péntek | Belföld

Szijjártó Péter elutasította lengyel kollégája, Radoslaw Sikorski újabb bírálatát

A magyar külügyminiszter szerint nem \"játszik más csapatban\"!